Poręczenie pożyczki – w jakich sytuacjach potrzebujemy gwaranta?

poręczenie pożyczki sposobem na kredyt

Instytucje bankowe i firmy pożyczkowe w swoich ofertach posiadają wiele produktów, w przypadku których niezbędny jest podpis gwaranta. Dzięki temu instytucja finansowa ma potwierdzenie solidności klienta i zabezpiecza się przed stratami finansowymi w przypadku braków tej solidności, a pożyczkobiorca ma więcej możliwości dopasowanych do jego indywidualnych potrzeb.

Dlaczego poręczyciel jest tak ważny?

Każda instytucja finansowa zobowiązana jest do zastosowania odpowiednich narzędzi, dzięki którym zdobędzie informacje na temat zdolności klienta do spłacania pożyczki. Dla banków są to najczęściej bazy, takie jak BIK czy KRD, natomiast instytucje pozabankowe korzystają najczęściej z dwóch możliwości – jedną z nich jest specjalne oświadczenie o dochodach wypisywane przez wnioskującego, a drugą poręczyciel, dzięki któremu pożyczkobiorca może zaciągnąć większe zobowiązania. Dodatkowo poręczenie pożyczki stanowi pewną formę zabezpieczenia instytucji finansowej przed startami wynikającymi z niesolidności klienta. Według Art. 876 Kodeksu cywilnego ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.

przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał”.1

Zobowiązania, które wymagają poręczenia pożyczki

  1. Pożyczka długoterminowa dla zadłużonych – wiele firm pożyczkowych oferuje osobom z zadłużeniami lub negatywną historią kredytową poręczenie pożyczki, jeśli zależy im na długim okresie kredytowania oraz wyższej kwocie. To rozwiązanie wykorzystywane jest najczęściej w celu spłacenia bieżących zadłużeń i zobowiązań.

  2. Pożyczka hipoteczna – alternatywa dla kredytu hipotecznego uzyskiwanego w bankach, którego otrzymanie poprzedzone jest rygorystycznymi procedurami oraz ogromną ilością formalności. Pożyczki hipoteczne przyznawane są na o wiele łagodniejszych warunkach zdecydowanie mniejszą ilością potrzebnych dokumentów, jednak i tutaj niezbędny jest gwarant pożyczki.

1https://www.arslege.pl/istota-umowy-poreczenia/k9/a6399/