Jak zapłacić mandat przez internet?

Wyprzedzanie na linii ciągłej? Zaparkowanie samochodu na zakazie? A może przekroczenie prędkości? Bez względu na przyczynę otrzymania mandatu, konieczne jest jego uregulowanie w wyznaczonym terminie. Z otrzymanym przekazem można udać się na pocztę lub do banku, jednak wiąże się to z koniecznością oczekiwania w kolejce. Zdecydowanie wygodniejszym i bardzo łatwym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości zapłacenia przez internet.

Zalety płacenia mandatu przez internet

Korzystanie z bankowości internetowej w celu uregulowania grzywny nic nie kosztuje. Niestety w przypadku poczty pobierana jest opłata w wysokości około 10 złotych. Na pocztę lub do banku trzeba również iść. Nie zawsze jest na to czas, a w szczególności, kiedy termin zapłacenia mandatu upływa po 7 dniach od jego wystawienia. Płacenie przez internet jest niezwykle wygodne i wbrew pozorom proste. Co prawda płatność nie jest wykonywana jako zwykły przelew, ponieważ mandaty zalicza się do przelewów podatkowych, jednak to wciąż bardzo proste rozwiązanie.

Płacenie mandatu przez internet krok po kroku:

  1. Zaloguj się w systemie swojej bankowości internetowej i wybierz zakładkę „Przelewy”.
  2. Kliknij w „Przelew podatkowy” (w niektórych bankowościach „Przelew do Urzędu Skarbowego” lub „Przelew do US”).
  3. Wybierz zakładkę „Mandaty”.
  4. W polu „Miejscowość” wpisz” Opole. Od 1 stycznia 2016 roku przelewy za mandaty z całej Polski trafiają do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.
  5. Wpisz kwotę mandatu.
  6. W polu „Typ identyfikatora” wybierz swój numer PESEL.
  7. Pole „Okres rozliczenia” pozostaw puste.
  8. W polu „Identyfikacja zobowiązania” podaj serię i numer mandatu, które znajdują się na blankiecie.
  9. Upewnij się, że wszystkie dane zostały podane poprawnie.
  10. Zatwierdź przelew.

Cały proces trwa zaledwie kilka minut, warto również zaznaczyć w ustawieniach odbiorcę jako stałego, żeby w przyszłości jeszcze bardziej usprawnić płacenie za mandat. Takie rozwiązanie pozwoli tylko zweryfikować dane i wpisać kwotę kary.