Czym jest RRSO i w jaki sposób informacja o nim powinna być przekazywana konsumentom?

jeden grosz weryfikacyjne wniosek o kredyt

Tajemnicze RRSO pojawiło się w reklamach produktów pozabankowych jakiś czas temu, ale wciąż budzi wątpliwości. Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, a więc specjalna wartość, która bezpośrednio wpływa na wysokość kwoty kredytowania nie tylko w ofertach firm pozabankowych, ale także w bankach. Czym dokładnie jest jednak RRSO i w jaki sposób informacje mają być prezentowane z punktu widzenia prawa polskiego?

Czym jest RRSO – podstawa prawna

Szybka pożyczka online bez przelewania grosza jest objęta różnymi wyliczeniami. Tak samo jest z pożyczką gotówkową w banku. Nie ma znaczenia, w jaki sposób konsument pożycza pieniądze, robi to z określonym skutkiem. Rzecz jasna pożyczka musi być spłacona, a do ustalenia, ile dokładnie odsetek zostanie naliczonych, potrzebne jest RRSO, czyli rzeczywista stopa oprocentowania kredytu czy pożyczki. Regulacje dotyczące tego zakresu informacji w odniesieniu do instytucji pozabankowych zawarte zostały w ustawie o kredycie konsumenckim.

Sposób podawania informacji w przypadku szybkiej pożyczki online bez przelewania grosza

Artykuł 7a oraz 7b ustawy z 2011 roku o kredycie konsumenckim dokładnie precyzuje istotę podawania informacji reklamowych przy szybkiej pożyczce online bez przelewania grosza oraz odnosi się bezpośrednio do kwestii RRSO.

Ten pierwszy mówi o tym, ze informacje, o których mowa w art. 7, a więc wszelkie dane dotyczące sposobu pożyczania, przekazywane konsumentowi, podaje się w sposób co najmniej tak samo widoczny, czytelny i słyszalny jak dane dotyczące kosztu kredytu konsumenckiego.

Z kolei drugi z artkułów brzmi:

  1. Kredytodawca lub pośrednik kredytowy w reklamach dotyczących kredytu konsumenckiego podaje rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.
  2. Informację, o której mowa w ust. 1, podaje się konsumentowi w sposób co najmniej tak samo widoczny, czytelny i słyszalny jak pozostałe informacje przekazywane w reklamie.

Dopiero ten zapis gwarantuje konsumentom świadomość tego, ile naprawdę będzie trzeba oddać, przy decyzji o wzięciu pożyczki. Warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i jak interpretować podawane dane.