Co piąty Europejczyk pożycza na opłacenie rachunków

Brak zabezpieczenia finansowego i nieumiejętność oszczędzania przyczyniają się do pojawienia się poważnych problemów finansowych w niespodziewanych sytuacjach, na przykład utracie zdrowia lub utracie pracy. Najczęściej podejmowane działanie w takich okolicznościach to wzięcie pożyczki lub kredytu na pokrycie rachunków i bieżących wydatków.

Umiejętność oszczędzania nie taka trudna

Choć według statystyk coraz więcej osób zadłuża się, by przeżyć od wypłaty do wypłaty to z drugiej strony coraz więcej osób deklaruje, że ma zabezpieczenie finansowe oraz dodatkowe oszczędności na wakacje lub inne plany. Jak to możliwe? Problem i jego rozwiązanie rozpoczynają się w tym samym miejscu – budowanie świadomości finansowej. O ile duża liczba Europejczyków chce zdobywać informacje na temat planowania budżetu domowego, to jeszcze większy odsetek wcale nie interesuje się kontrolowaniem swoich wydatków. Okazuje się więc, że problemem nie jest to, że oszczędzanie może być trudne, a to, że ludzie niewiele o nim wiedzą.

Kto i dlaczego pożycza na rachunki?

Według przeprowadzonych badań najwięcej pożyczają rodzice. Przyczynia się to do tego, że ich dzieci nie otrzymują odpowiedniej edukacji o finansach ani od nich, ani w szkole, ponieważ na przedmiotach szkolnych zagadnienia z tego zakresu nie są wystarczająco poruszane. Młodzi ludzie kończąc szkołę mają problem z usamodzielnieniem się.

Problemem jest również dostępność towarów i usług. Możliwość kupowania przez internet oraz płacenia kartą sprawiają, że o wiele łatwiej jest wydawać pieniądze i kupować bez zastanowienia rzeczy, które nie są potrzebne.

Rozwiązanie łatwiejsze niż można by pomyśleć

Planowanie domowego budżetu nie jest ani trudne, ani czasochłonne, a po kilku tygodniach okazać się może, że wcześniej pieniądze wydawane były bezmyślnie. Jeśli szkoła nie zapewnia edukacji finansowej, warto samodzielnie szukać informacji. Wielu specjalistów prowadzi swoje blogi, gdzie w sposób jasny i przystępny tłumaczy kroki i działania, jakie pomagają zabezpieczyć się i uniknąć pożyczania na rachunki.